Spotkanie Brackie – Kochcice 2017.

         

       01W dniach 3-5 marca miało miejsce pierwsze spotkanie Brackie w którym udział wzięli, oprócz ozimeckich Strzelców Hutniczych, przedstawiciele kozielskiego Regimentu Garnizonowego von Lattorff pod komendą Piotra Paździora oraz Garnizonu Fortecy Częstochowskiej pod komendą Roberta Bagrita. Na miejsce spotkania wybrany został hotel „Strzelnica” w Kochcicach koło Lublińca, a to ze względu na możliwość skorzystania z … strzelnicy. Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem od biesiady historycznej. Zasiadających do stołu biesiadnego przywitał hetman ozimeckiego Bractwa Roman Jarosiński. Zasadą wymaganą od przyodzianych w mundury historyczne uczestników spotkania było spożywanie jadła na własnej stosownej do epoki zastawie – cynkowej lub drewnianej. Musze przyznać, iż zdecydowanie praktyczniejszym okazał się talerz drewniany od cynowego, a to z uwagi na tak prozaiczny fakt jak to, że drewno się nie nagrzewa i nie „parzy”. Natomiast napitki serwowane były z dębowego antałka. Oczywiście tematem dominującym przy stole było XVIII wieczne  umundurowanie i uzbrojenie. Tym bardziej, iż gościliśmy Tomasza Karpińskiego z Garnizonu Częstochowskiego (prywatnie mieszkającego w Poznaniu) jednego z najlepszych znawców rekonstrukcji XVIII wiecznych.

            W sobotę po śniadaniu rozpoczęło się szkolenie z musztry prowadzone przez kolegów z Koźla. Muszę zapewnić, iż ówczesna musztra nie należy do najłatwiejszych. Po tych naukach przeszliśmy na strzelnicę, aby potrenować strzelanie z naszych muszkietów czarnoprochowych. W tym miejscu mała dygresja, kolega Tomasz Karpiński napomniał nas, iż posiadane przez nas uzbrojenie to nie muszkiety, a karabiny, gdyż muszkiety kończą się wraz z epoką zamku lontowego i kołowego. Jak Tomasz wskazał błąd bierze się z niepoprawnie stosowanego angielskiego słowa musket.

            Po objedzie Brat Józef Tomasz Juros wygłosił wykład na temat „ozimeckiej fabryki broni”, który to cieszył się wielkim zainteresowaniem. Po naukach o broni w wiacie grillowej kontynuowaliśmy integrację, spożywając lekko przypalone potrawy z „kociołków żeliwnych. Następnego dnia po śniadaniu pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

            Wszystkich chętnych zasilenia szeregów naszego Bractwa serdecznie zapraszam, i podaję kontakt – nr tel. 501 35 90 35.

Hetman BSH Roman Jarosiński

 

Top
Menu
Responsive Menu Clicked Image